شرکت مهندسی پویاپندار پیشرو
تاريخ و زمان: 1391/03/18 12:57 | دسته بندی: هدر صفحه

عرضه تنها ۵۰ اپلیکیشن برای اندروید ۳ بعد از یک ماه

تبلت Motorola Xoom را اولین تبلتی می‌دانستند که در حد و اندازه‌های آیپد ظاهر شده است اما سیاست سختگیرانه گوگل در قبال اپلیکیشن‌های این پلتفرم ممکن است پیشرفت‌های آن را با وقفه مواجه کند.

یک ماه بعد از انتشار تبلت موتورولا زوم تنها ۵۰ برنامه برای اندروید ۳٫۰ که اختصاصاً برای تبلت ها بهینه شده، عرضه شده است.

در مقایسه با آیپد این آمار واقعا تاسف‌آور است. برای آیپد که در سال گذشته عرضه شد بیش از ۱۰۰۰ برنامه از همان روز اول فروش در دسترس خریداران بود. در حالی که تبلت زوم تنها ۱۵ برنامه قابل دانلود و در دسترس داشت.

۵۰ اپلیکیشن واقعاً مقدار کمی است و این در حالی است که آمار واقعی حتی کمتر از این میزان است. مارکت اندروید و تالارهای گفتمان تعداد این اپلیکیشن ها را نزدیک به ۵۰ برنامه تعیین کرده‌اند اما این آمار دقیق به نظر نمی‌رسد زیرا در برخی از برنامه ها تنها سایز صفحه بهینه شده است تا از سایز بزرگ تبلت‌ها هم بهره برده شود در حالی که در اصل این برنامه‌ها برای نسخه های قبلی اندروید آماده شده اند. تعداد برنامه‌هایی که از اول برای تبلت و برای این پلتفرم جدید طراحی شده اند واقعاً اندک است.

هنوز مشخص نیست که چرا برنامه نویسان حتی سایز صفحه برنامه های خود را تغییر نمی‌دهند تا در اندروید ۳ نیز قابل استفاده باشد. جاستین ویلیامز یکی از توسعه دهندگان سیستم عامل iOS در مصاحبه ای که با سایت Wired.com داشت عنوان کرد: « به نظر می‌رسد توسعه دهندگان منتظرند که به جای تغییر سایز صفحه صبر کنند تا اپلیکیشنی کامل و با استفاده از قابلیت های جدید اندروید ۳ بسازند. »

حتی اگر برنامه نویسان بخواهند یک برنامه ای بنویسند که واقعاً مناسب محیط تبلت باشد و تجربه ای مناسب را به کاربر بدهد،‌ بدون دسترسی به منبع کدهای اندروید ۳ (شانه عسل) این کار بسیار مشکل خواهد بود زیرا گوگل اخیراً اقدامات سختگیرانه ای را در این زمینه اعمال کرده است. سازندگان سخت افزار شناخته شده که تبلت های مناسب اندروید ۳ تولید می‌کنند همانند موتورولا، HTC و یا سامسونگ،‌ از مدتی قبل به کدها دسترسی دارند اما این شرکت ها نیز تنها بعد از امضای قراردادی با گوگل به این کدها دسترسی پیدا کرده اند. توسعه دهندگان کوچکتر این امکانات را در اختیار ندارند.

رابین ویلیازم همچنین اضافه کرد: «شرکت اپل هوشمندانه عمل کرد و SDK مربوط به نسخه جدید iOS را از ماه ها قبل در دسترس توسعه دهندگان قرار داد در حالی که گوگل تنها زمانی اندک قبل از ارائه سیستم عاملش اینکار را انجام داده.»

اگر بخواهیم منصف باشیم تبلت زوم تنها تبلتی است که در حال حاضر از سیستم عامل اندروید ۳٫۰ استفاده می‌کند. زمانی که بقیه سخت افزار های سازگار با این سیستم عامل از راه برسند (همانند LePad که قرار است توسط شرکت Lenovo ارائه شود و در ارائه اش به تاخیر افتاده زیرا شرکت در حال بررسی است که مطمئن شود این تبلت به خوبی از اندروید ۳ پشتیبانی می‌کند) اپلیکیشن های بیشتری را خواهیم دید که به خوبی برای این سیستم عامل و اینترفیس تبلت طراحی شده اند. سامسونگ نیز گلکسی تب ۱۰٫۱ خود را معرفی کرده که قرار است از اندروید ۳ استفاده کند و زمان انتشار آن نیز تابستان امسال است.

ویلیامز افزود: « گوگل به سخت افزار بیشتری نیاز دارد و باید توسعه دهندگان را نیز ترغیب کنند تا برای تبلت ها برنامه بنویسند نه اینکه تنها سایز صفحه را برای اپلیکیشن های قدیمی خود تغییر دهند.»